NASZE PUBLIKACJE, ARTYKUŁY I PORADY PRAWNE

Dobry adwokat – kto to taki?

Podjęcie decyzji o wyborze konkretnego adwokata, który poprowadzi naszą sprawę, jest bardzo trudnym zadaniem. Wiemy, czego oczekujemy – chcemy nawiązać współpracę z kimś, kto pomoże nam osiągnąć cel. Ale skąd mamy wiedzieć, czy trafiliśmy właśnie na taką osobę? Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę? Jaki powinien być dobry prawnik?

W każdym większym mieście swoje firmy prowadzą dziesiątki adwokatów. Trudno przejść się którąś z głównych ulic, nie natykając się na jakąś kancelarię. Podobnie jest w prasie i internecie – zatrzęsienie stron i opinii powoduje, że bardzo trudno nam dokonać wyboru. Nigdy nie wiemy, czy komentarze zamieszczone w sieci są niezależnymi opiniami, czy też stanowią przejaw marketingu szeptanego. To wszystko sprawia, że kiedy potrzebujemy pomocy zaufanego adwokata, wpadamy w popłoch. Bardzo często czekamy z jego wyborem do ostatniej chwili, nie mając pojęcia, jakimi kryteriami się kierować. Tymczasem od tej decyzji z całą pewnością nie należy uciekać – w ten sposób tylko zwiększamy szanse na powierzenie swojej sprawy w ręce niewłaściwej osoby. Zdecydowanie lepiej jak najwcześniej zacząć poszukiwać ofert, starając się wyselekcjonować tę najkorzystniejszą. Ale jaki właściwie powinien być dobry adwokat?

 

  dobry adwokat tczew

 

Przede wszystkim: szacunek do klienta

Rozchwytywani prawnicy co rusz mają do czynienia z nowymi interesantami. W takiej sytuacji nietrudno pogubić się w kolejnych prowadzonych przez siebie sprawach i zacząć zajmować się nimi w sposób „masowy”. Dobry prawnik potrafi jednak skupić się na każdym przejawie swojej działalności i traktować je wszystkie poważnie, a każdego klienta – indywidualnie i z szacunkiem. Zanim podpiszemy umowę z konkretnym adwokatem, warto umówić się z nim na spotkanie twarzą w twarz. Kompetencje to przecież nie wszystko: liczy się również to, czy znajdziemy z daną osobą wspólny język i czy będzie ona w stanie wzbudzić w nas niezbędną dozę zaufania. Pamiętajmy, że wybranemu adwokatowi powierzymy bardzo ważną kwestię, która z dużym prawdopodobieństwem wpłynie na całe nasze życie. Z pewnością przyda się poczucie, że nasz prawnik jest osobą uprzejmą, rzetelną, profesjonalną, pełną szacunku i budzącą zaufanie. Rozwinięte kompetencje interpersonalne to coś, co przydaje się nie tylko podczas rozmów z klientami, ale również na sali sądowej, w kontaktach z sędziami, oponentami i drugą stroną. Z drugiej strony, dobry adwokat musi być stanowczy, konsekwentny i nieugięty. Jeśli osoba, której ofertę rozważamy, posiada takie cechy, możemy mieć pewność, że w zacięty sposób będzie walczyła o nasze interesy. Ponadto warto zwrócić uwagę na takie właściwości jak terminowość, obowiązkowość i dotrzymywanie danego słowa.

 

Wykształcenie i doświadczenie

W przypadku wielu zawodów ukończone szkoły i wcześniejsza działalność pełnią stosunkowo niewielką rolę, ponieważ najistotniejszy jest talent. W odniesieniu do prawników trudno stosować tę zasadę. Prawo jest niezwykle obszerną i zawiłą dziedziną, w związku z czym trudno wymagać wyczerpującej wiedzy od osoby, która nie ukończyła dobrej uczelni. Każdy dobry adwokat chętnie chwali się tym, w jakiej szkole pobierał naukę oraz na jakie dodatkowe kursy uczęszczał. Niektórzy mają na swoim koncie także działalność naukową – wszelkie publikacje są dla nas dowodem na to, że dany prawnik jest szanowany w swoim środowisku, a także pozostaje na bieżąco z aktualną wiedzą.

Z zasady podobną wagę może mieć doświadczenie zawodowe – każda kolejna poprowadzona sprawa to możliwość nauczenia się czegoś nowego i nabycia skutecznych sposobów działania. Z drugiej strony, niektórzy preferują zatrudnianie młodszych, wciąż pełnych entuzjazmu absolwentów prawa. Ich starsi koledzy często korzystają z pomocy stażystów i aplikantów i to właśnie na ich barki spada wtedy ciężar przygotowania i poprowadzenia sprawy. Młodsi adwokaci każde zlecenie traktują priorytetowo i bardzo chcą osobiście się wykazać.

 

Specjalizacja

Wybierając prawnika, często kierujemy się rekomendacjami rodziny i znajomych – wielu z nich może mieć na swoim koncie doświadczenie z taką współpracą, w związku z czym kieruje nas do konkretnego specjalisty. Warto brać pod uwagę takie polecenia, pod warunkiem, że nasza sprawa jest podobna do tej, z którą borykali się nasi bliscy. Jeśli boli nas kolano, nie idziemy do dentysty (nawet tego najlepszego), prawda? Podobnie jak medycyna, prawo również ma wiele rozmaitych dziedzin i nisz – nie istnieje fachowiec, który znałby się na każdej z nich tak samo dobrze. Właśnie dlatego, jeśli mamy do czynienia ze sprawą rozwodową, powinniśmy udać się do prawnika specjalizującego się w rozwodach, a jeśli grozi nam odpowiedzialność karna – do sprawdzonego obrońcy.

 

Jak widać, nie istnieje ktoś taki, jak prawnik „dobry dla każdego”. Każda sprawa, a także osoba, która się z nią mierzy i jej indywidualne potrzeby potrzebują innego podejścia i stosowanych metod. Aby wybrać właściwą osobę, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się dostępnymi możliwościami i zwrócenie uwagi na wypisane wyżej kwestie.

adwokat Paweł Cejrowski

Powrót na górę strony

Kancelaria Adwokacka
CEJROWSKI.pl