NASZE PUBLIKACJE, ARTYKUŁY I PORADY PRAWNE

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kancelarii adwokackiej?

Większość z nas na jakimś etapie życia potrzebuje porady lub pomocy prawnika. Nie warto wówczas zdawać się na przypadkową kancelarię – aby nie żałować wydanych pieniędzy, należy zrobić rozeznanie na rynku i wybrać firmę, która spełnia nasze oczekiwania. Jakie kryteria powinniśmy brać pod uwagę?

Porady prawne są specyficznym towarem – trudno porównać je z jakimkolwiek innym rodzajem usług, z których zdarza nam się korzystać. Do kryteriów odróżniających ten rodzaj pomocy od innych należy nie tylko stosunkowo wysoki koszt, ale również (jeśli nie przede wszystkim) waga jej oddziaływania na nasze funkcjonowanie. Pod jej wpływem nierzadko podejmujemy bardzo istotne decyzje. Od tego, jak wykwalifikowany jest zatrudniony przez nas prawnik, często zależy bieg naszego przyszłego życia. Z tego powodu nie warto decydować się na skorzystanie z usług przypadkowej kancelarii adwokackiej, o której niewiele wiemy. Kiepskim pomysłem jest także kierowanie się przede wszystkim kryterium finansowym – zatrudnienie taniego, ale niezbyt dobrego prawnika może w efekcie doprowadzić do znacznie wyższych kosztów.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze kancelarii adwokackiej? Z pewnością każda sytuacja jest wyjątkowa, a poszczególne osoby mogą mieć różne potrzeby, jednak istnieje kilka uniwersalnych kwestii, które należy uwzględnić w każdym przypadku.

 

Kancelaria Tczew

 

Specjalizacja konkretnej kancelarii

Wielu prawników deklaruje, że ich umiejętności są wszechstronne, dzięki czemu są w stanie pomóc niemal każdemu. Jednak jednym z podstawowych kryteriów podczas wyboru kancelarii adwokackiej powinien być zakres świadczonych przez nią usług. Weź pod uwagę rodzaj sprawy, z jaką zgłaszasz się po poradę i znajdź prawnika, który jest specjalistą w danej dziedzinie.

 

Opinie innych klientów

Wieść o wysokiej jakości usługach szybko się roznosi, a utalentowany prawnik to m.in. taki, który cieszy się dobrą renomą. Oczywiście, możemy zaryzykować i skorzystać z oferty osoby zupełnie przypadkowo znalezionej w internecie. Czasami takie ryzyko się opłaca, jednak w przypadku bardzo ważnych spraw pewniejszym rozwiązaniem będzie postawienie na sprawdzonego adwokata. Możesz przeczytać opinie zamieszczone w sieci, jednak warto traktować je z pewnym marginesem nieufności. Zdecydowanie pewniejsze wydają się być rekomendacje rodziny i znajomych, którzy osobiście korzystali z usług prawnika. Warto jednak pamiętać, że sprawy o odmiennym charakterze powinny być rozwiązywane w zupełnie różny sposób – z tego powodu istotne jest, by polecenia dotyczyły zbliżonych dziedzin.

 

Pierwsze wrażenie i podejście do klienta

Kiedy poszukujemy informacji o danym adwokacie, jedną z pierwszych rzeczy, jakie mamy okazję zobaczyć, jest jego strona internetowa. Wysokiej klasy specjalista z pewnością dysponuje profesjonalnie wyglądającą witryną w sieci. Nie musi ona być przesadnie rozbudowana – wystarczy, by zawierała podstawowe informacje kontaktowe oraz zakres oferty. Po zapoznaniu się z tymi wiadomościami warto umówić się na wstępne spotkanie, na którym będziemy w stanie ocenić zachowanie prawnika, jego podejście do sprawy oraz klienta. Aby mieć pewność, że nasze problemy zostaną rozwiązane, powinniśmy oczekiwać pełnego zaangażowania adwokata w powierzane mu zadanie. Jeśli specjalista traktuje nas w sposób szablonowy i niezbyt indywidualny – być może warto poszukać kogoś innego. Pamiętajmy, że choć najważniejsze są wykształcenie i doświadczenie adwokata, nie bez znaczenia jest również jego osobowość. Jeśli mamy powierzyć w czyjeś ręce swoje ważne, życiowe problemy, powinniśmy darzyć go zaufaniem i sympatią oraz czuć, że jest między nami nić porozumienia.

 

Kancelaria Starogard

 

Wykształcenie

Na stronie internetowej kancelarii z pewnością znajdziesz informacje o zatrudnionych w niej prawnikach, posiadanych przez nich stopniach oraz tytułach naukowych, a także ukończonych szkołach i kursach. Specjaliści często chwalą się swoim dorobkiem naukowym oraz innymi osiągnięciami. Niektórzy są związani z uczelniami wyższymi lub publikują artykuły w czasopismach branżowych - tego rodzaju fakty mogą być dla nas sygnałem, że dany adwokat jest osobą dobrze wykształconą, a także pozostaje na bieżąco z pojawiającymi się nieustannie nowinkami branżowymi i zmieniającymi się przepisami prawnymi.

 

Doświadczenie

Z jednej strony zatrudnienie młodego prawnika może okazać się trafionym wyborem. Świeżo upieczeni adwokaci często wykazują się większym entuzjazmem niż ich starsi koledzy, traktują swoje sprawy w sposób priorytetowy i zajmują się nimi samodzielnie, ponieważ nie zatrudniają aplikantów. Z drugiej strony brakuje im doświadczenia, które bywa kluczowe podczas podejmowania przemyślanych decyzji. Jeśli obawiamy się, że niedoświadczona osoba może nie poradzić sobie z naszą sprawą, być może lepiej będzie postawić na prawnika z renomą. Należy podkreślić, że jest to niezwykle konkurencyjna branża. Jeśli ktoś był w stanie utrzymać się w niej przez dłuższy czas, nieustannie przyciągając do siebie klientów, oznacza to, że prawdopodobnie jest znakomitym fachowcem.

 

Kancelaria Adwokacka Cejrowski

adwokat Paweł Cejrowski

Powrót na górę strony

Kancelaria Adwokacka
CEJROWSKI.pl