Wiadomo, że wiedza prawnicza nie należy do łatwych dziedzin i ulega ciągłym zmianom. W ramach poniższych publikacji będziemy się starali przybliżyć tematy najczęściej poruszane przez naszych Klientów.
1 stycznia 2019 roku weszła w życie Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. Jakie zmiany przyniosła powyższa Ustawa?
CZYTAJ WIĘCEJ
Eksmisja jest usunięciem osoby z zajmowanej przez nią nieruchomości, bądź lokalu i wydania go uprawnionej do tego osobie. Z reguły dochodzi do niej na podstawie wyroku sądu. W jakich przypadkach można ją zastosować i z czym wiąże się eksmisja?
CZYTAJ WIĘCEJ
Egzekucja komornicza doczekała się zmian i od stycznia 2019 roku zaczęła obowiązywać nowa ustawa o komornikach sądowych, samej egzekucji, a także kosztach komorniczych. Na czym polegają zmiany w przepisach?
CZYTAJ WIĘCEJ
Alimenty są regularnym i obowiązkowym świadczeniem, które oznacza konieczność dostarczania środków utrzymania na rzecz określonych osób i w określonych sytuacjach. Zobowiązanie może dotyczyć rodziców wobec dzieci, dzieci wobec rodziców, współmałżonków wobec siebie nawzajem, a także rodzeństwa względem siebie.
CZYTAJ WIĘCEJ
Przyjęto projekt nowelizacji Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, jakie zmiany to za sobą niesie? Przede wszystkim wprowadza on tzw. alimenty natychmiastowe, rodzinne postępowanie informacyjne, a także zakwalifikowanie utrudniania kontaktów z dzieckiem, jako przestępstwa, w świetle przepisów Kodeksu Karnego.
CZYTAJ WIĘCEJ
Darowizna jest umową zawieraną pomiędzy jej stronami, a więc darczyńcą i obdarowanym, o czym stanowi Kodeks Cywilny. Zgodnie z nim jej istotą jest zobowiązanie darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Jaką przybiera formę i czy można ją odwołać?
CZYTAJ WIĘCEJ
Zasiedzenie nieruchomości jest terminem, o którym mowa w Kodeksie Cywilnym, odnoszącym się do nabycia własności przez posiadacza nieruchomości, niebędącego jej właścicielem. O zasiedzeniu samoistnym mowa, jeśli posiada ją nieprzerwanie przez 20 lat. Z kolei, jeśli mowa o posiadaniu w złej wierze, okres zasiedzenia wynosi wówczas 30 lat.
CZYTAJ WIĘCEJ
Służebności są uregulowanym przez kodeks cywilny, ograniczonym prawem rzeczowym obciążającym nieruchomość. Celem służebności jest zwiększenie użyteczności innej nieruchomości lub zaspokojenie potrzeb innej osoby fizycznej.
CZYTAJ WIĘCEJ
Umowa dożywocia jest umową cywilnoprawną, na podstawie której osoba uprawniona przenosi własność nieruchomości na zobowiązanego, który w zamian za to zapewnia jej opiekę do końca życia. Umowa ta musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Jest to prawo niedziedziczne i niezbywalne, a więc osoba uprawniona nie może przenieść swoich uprawnień na osobę trzecią.
CZYTAJ WIĘCEJ
Upadłość konsumencka jest redukcją lub umorzeniem zobowiązań osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej w przypadku zaistnienia niezawinionej niewypłacalności. Została wprowadzona do polskiego prawa upadłościowego i naprawczego 31 marca 2009 roku.
CZYTAJ WIĘCEJ
Najem okazjonalny różni się od zwykłej umowy najmu. Takie rozwiązanie otwiera przed właścicielami mieszkania możliwość „walki” z nieuczciwymi najemcami. Czym tak naprawdę różni się od tradycyjnego najmu i czy jest korzystny dla osób wynajmujących mieszkanie?
CZYTAJ WIĘCEJ
Pozew o odszkodowanie jest roszczeniem poszkodowanego wobec sprawcy. Ma to na celu naprawienie szkody, którą wyrządził, co stanowi art. 415 Kodeksu Cywilnego. Odszkodowanie przybiera charakter rekompensaty pieniężnej, która pozwala na usunięcie skutków działania sprawcy. Jeśli poszkodowany w wyniku postępowania sprawcy, doznał cierpienia psychicznego, wówczas przysługuje mu prawo zadośćuczynienia.
CZYTAJ WIĘCEJ