NASZE PUBLIKACJE, ARTYKUŁY I PORADY PRAWNE

Mikrorachunek podatkowy – co to takiego?

 

Mikrorachunek podatkowy, czyli indywidualny rachunek podatkowy będzie służył do wpłat podatków PIT, CIT i VAT od 1 stycznia 2020 roku. Co to dokładnie oznacza i czym jest mikrorachunek dowiecie się z dalszej części artykułu.

 

 

 

Mikrorachunek podatkowy – czym jest?

Zgodnie z przepisami od 1 stycznia 2020 roku każdy przedsiębiorca, a także osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, zamiast na rachunek bankowy urzędu skarbowego, będzie dokonywać przelewów na swój indywidualny rachunek podatkowy (z tytułu podatków PIT, CIT, VAT). Pytanie jak wygenerować mikrorachunek? W tym celu należy skorzystać z generatora , który otrzymamy w urzędzie skarbowym lub na stronie (www.podatki.gov.pl). Jak działa generator? To bardzo proste, jeśli prowadzisz działaność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT, należy wpisać NIP, jeśli zaś jesteś osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, należy użyć swojego numeru PESEL. Należy, więc pamiętać, że dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych będą aktywne jedynie do 31 grudnia 2019 roku.

W jakim celu został wprowadzony mikrorachunek podatkowy?

Na stronie Ministerstwa Finansów można znaleźć następujące korzyści, wynikające z korzystania z indywidualnego rachunku podatkowego:

 

  • szybsza obsługa płatności PIT, CIT, VAT,

  • łatwy sposób wpłacania,

  • jeden stały numer,

  • ograniczenie ryzyka omyłkowych przelewów na niewłaściwy rachunek urzędu skarbowego.

 

Sytuacja odnośnie podatków innych niż PIT, CIT i VAT jest niezmienna. Płatności należy dokonywać na aktualne rachunki bankowe urzędów skarbowych.

W przypadku, jeśli podatnik nie dysponuje numerem PESEL lub NIP należy dokonać wpłaty na mikrorachunek urzędu skarbowego.

 

 

Powrót na górę strony

Kancelaria Adwokacka
CEJROWSKI.pl