NASZE PUBLIKACJE, ARTYKUŁY I PORADY PRAWNE

Nieprawidłowa segregacja odpadów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zobligowani jesteśmy do prawidłowej segregacji odpadów. Jak wyglądają kary w sytuacji, gdy ktoś nie zastosuje się do tych norm i czy obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa w kontekście domów wielorodzinnych?

 

Złe segregowanie śmieci

W przypadku domów jednorodzinnych sprawa wygląda znacznie prościej, przede wszystkim łatwiej jest nałożyć karę za nieprawidłową segregację odpadów. Wiadomo bowiem, kto jest właścicielem takiego domu. Jednakże dużo wątpliwości wzbudza kwestia segregacji odpadów w przypadku domów wielorodzinnych. Rodzi się pytanie, czy można stosować w takiej sytuacji odpowiedzialność zbiorową, mając świadomość tego, że część mieszkańców segreguje odpady zgodnie z wytycznymi.

Jak w takiej sytuacji powinna zachować się firma wywozowa?

Przede wszystkim pracownik firmy wywozowej zobligowany jest do stworzenia dokumentacji zdjęciowej, kiedy stwierdzi nieprawidłową segregację śmieci. Natomiast pojemniki znakuje odpowiednią naklejką (co również fotografuje). Odpady w ten sposób pozostawia na miejscu, a do systemu trafia sporządzona przez niego notatka. Pojemnik zostaje odebrany w najbliższym możliwym terminie wraz z innymi odpadami zmieszanymi.

 

Jakie kary za brak segregacji odpadów?

W związku z tym, że segregacja jest obowiązkowa, a nie dobrowolna każdy, kto nie stosuje się obowiązujących przepisów, musi liczyć się z nałożeniem na niego kary za takie zachowanie. Najczęściej stosowaną karą jest zwiększenie wysokości miesięcznej opłaty dla nieruchomości, które najczęściej pojawiają się we wspomnianych wcześniej notatkach firm wywozowych. Przyjęło się również, że w przypadku domów wielorodzinnych, odpowiedzialność ponosi każdy mieszkaniec nieruchomości, nawet jeśli w rzeczywistości tylko jedna osoba nie stosuje się do obowiązujących przepisów prawnych. Naliczane kary zależne są od samorządów i przyjętych przez nie zasad.

 

Powrót na górę strony

Kancelaria Adwokacka
CEJROWSKI.pl