NASZE PUBLIKACJE, ARTYKUŁY I PORADY PRAWNE

Pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu – zmiany 2019

Od 1 lipca 2019 pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu będzie bezpłatny. Przyjęto ustawę, która znosi jakiekolwiek opłaty za pobyt rodzica z dzieckiem, a także opiekuna osoby niepełnosprawnej w szpitalu.

 

Nowelizacja ustawy – zmiany 2019

Nowelizacji uległa ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta z 6 listopada 2008r. Zgodnie z wniesionymi zmianami od 1 lipca rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych, nie będą ponosić żadnych opłat związanych z pobytem w szpitalu. Wynika z tego, że Narodowy Fundusz Zdrowia w całości będzie opłacał koszty związane z użytkowania pościeli, spożywania posiłków, a także dodatkowego łóżka dla rodzica lub opiekuna. Znikną również opłaty za korzystanie z infrastruktury szpitala.

Nowelizacja przepisów ustawy umożliwia nie tylko zniesienie kosztów pobytu rodzica lub opiekuna w szpitalu, ale również umożliwia im lepsze warunki pobytu w placówkach.

W praktyce oznacza to, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie pokrywał koszty z tym związane, które szacuje się na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych rocznie.

Do tej pory w różnych szpitalach podchodzono do tematu indywidualnie. Stawki różniły się od siebie, a z portfeli rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych wypływały spore sumy pieniędzy na ten cel, o czym świadczyć mogą dane z Centrum Zdrowia Dziecka, z których wynika, że z tytułu opłat wnoszonych przez rodziców do kasy wpada około 1,5 mln zł.

Obecność rodzica i opiekuna jest niezwykle istotna dla małego pacjenta, dlatego tak istotne jest zapewnienie im godnych warunków, umożliwiających przebywanie z dziećmi.

 

 

Powrót na górę strony

Kancelaria Adwokacka
CEJROWSKI.pl