NASZE PUBLIKACJE, ARTYKUŁY I PORADY PRAWNE

Podatki 2020 – co nowego?

Wraz z nowym rokiem w życie weszły pewne zmiany w prawie dotyczące podatków PIT i CIT. O jakie konkretnie nowości podatkowe chodzi?

 

Nowości podatkowe

Tak, jak pisaliśmy już w jednym z wcześniejszych artykułów – w życie wchodzi obowiązek posługiwania się tzw. mikrorachunkiem (więcej informacji w artykule Mikrorachunek podatkowy – co to takiego), a także nowe zasady zaliczania wpłat na podatki i zaległości podatkowe.

Kolejną nowością jest prawo do zmniejszenia podstawy opodatkowania w PIT i CIT w przypadku nieotrzymania zapłaty oraz obowiązek jej zwiększenia w przypadku niedokonania zapłaty.

Istotną zmianą jest również obniżenie niższej stawki PIT do 17%, a także zmiana kwot zmniejszających podatek. Z ustawy o PIT wynikają dwie kolejne nowości podatkowe, a mianowicie podwyższenie kosztów pracowniczych oraz zmiana zasad poboru zaliczek.

Zmieniły się także sankcje związane z niewłaściwą zapłatą należności, a konkretnie: na rachunek spoza białej listy, wyłączenie z kosztów, odpowiedzialność solidarna nabywcy za nierozliczony VAT z pominięciem metody podzielonej płatności.

Jeśli chodzi o podatki lokalne zmiany dotyczą możliwości składania informacji i deklaracji w formie elektronicznej, wprowadzenia jednolitych wzorów formularzy urzędowych, jak również stawek maksymalnych podaktów i opłat lokalnych.

 

Powrót na górę strony

Kancelaria Adwokacka
CEJROWSKI.pl