NASZE PUBLIKACJE, ARTYKUŁY I PORADY PRAWNE

Profil zaufany – co to takiego?

 

Profil zaufany jest elektronicznym podpisem, który daje nam możliwość załatwienia pewnych spraw urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu. W jaki sposób można założyć profil zaufany oraz dlaczego warto to zrobić?

 

 

Profil zaufany – jak go założyć?

Profil zaufany możemy założyć na kilku sposobów. Zdecydowanie najprościej jest to uczynić przez internet, wykorzystując w tym celu swoje konto bankowe. Niestety nie wszystkie banki dają taką możliwość swoim klientom. Mogą z tego skorzystać osoby posiadające rachunek w następujących miejscach: PKO BP, ING Bank Śląski, Bank Milenium, Inteligo, Bank Pekao, mBank, Santander Bank Polska, Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, a także w serwisie pocztowym Envelo. Po zalogowaniu na swoje konto należy wyszukać formularz zakładania Profilu Zaufanego. Sprawę ułatwia fakt, że nasze dane zostały już wcześniej uwierzytelnione, co znacznie ułatwia proces samej rejestracji. Całą operację potwierdzamy bankowym kodem autoryzacyjnym i w krótkim czasie stajemy się szczęśliwym posiadaczem Profilu Zaufanego.

Jak mają radzić sobie osoby, które nie posiadają konta w wyżej wymienionych bankach? Mogą to zrobić na dwa sposoby. Można to zrobić podobnie, jak w pierwszym przypadku, bez konieczności wychodzenia z domu, o ile posiadamy kwalifikowany podpis elektroniczny. Po rejestracji wniosku użyjemy podpisu elektronicznego w celu jego podpisania.

Kolejnym sposobem na założenie profilu zaufanego jest wypełnienie wniosku w internecie, w którym musimy podać swoje dane, a następnie w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku, należy osobiście udać się do dowolnego punktu potwierdzającego, wraz z ważnym dokumentem tożsamości, w celu potwierdzenia Profilu Zaufanego. Wśród takich punktów potwierdzających znaleźć można właściwy oddział ZUS, Urząd Skarbowy, Starostwo Powiatowe itp.

Co nam daje Profil Zaufany?

Profi zaufany daje nam możliwość założenia spraw urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu. Wśród nich wyróżnić można: złożenie wniosku o dowód, osobisty, uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego, złożenie deklaracji podatkowych, sprawdzenie informacji o stanie swojego konta ZUS, założyć działalność gospodarczą i wiele innych spraw.

 

Powrót na górę strony

Kancelaria Adwokacka
CEJROWSKI.pl