NASZE PUBLIKACJE, ARTYKUŁY I PORADY PRAWNE

Święta Bożego Narodzenia 2020 – obostrzenia

 

Nadchodzące święta Bożego Narodzenia ze względu na panującą pandemię, będą różniły się od tych, które obchodziliśmy w ubiegłych latach. Na czym polegają aktualne obostrzenia, które obowiązują w Polsce od 28 listopada do 27 grudnia 2020r.?

 

 

Ograniczenia obowiązujące w czasie świąt

Świąteczne spotkania przy wigilijnym stole do tej pory kojarzyły się z beztroskim czasem w gronie bliskich i przyjaciół. Pandemia COVID-19 spowodowała zmiany, które zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, zakazują organizowania zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu, lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie. Co istotne – nie zalicza się do tego gospodarza spotkania ani osób z nim zamieszkujących. Obowiązujący reżim sanitarny ma zachęcić Polaków do spędzenia świąt wyłącznie w gronie najbliższej rodziny.

W kościołach także zastosowano pewne ograniczenia, a mianowicie: limity wiernych – 1 osoba na 15 m2. Ponadto odstęp pomiędzy nimi ma wynosić co najmniej 1,5 m oraz należy pamiętać o zakrywaniu ust i nosa. Msze święte oraz pasterka będą transmitowane w internecie i telewizji.

Kolejne obostrzenia dotyczą ograniczeń w przemieszczaniu się, a także obowiązku utrzymania co najmniej 1,5 m odległości między pieszymi. Od dłuższego czasu obowiązuje także zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. Ograniczenia odnoszą się również do wydarzeń kulturalnych i polegają na zawieszeniu działalności placówek o takim charakterze. Pozostałe zmiany dotyczą m.in. ograniczeń liczby osób w środkach transportu zbiorowego.

 

Powrót na górę strony

Kancelaria Adwokacka
CEJROWSKI.pl