Wiadomo, że wiedza prawnicza nie należy do łatwych dziedzin i ulega ciągłym zmianom. W ramach poniższych publikacji będziemy się starali przybliżyć tematy najczęściej poruszane przez naszych Klientów.
Pełnomocnictwo umożliwia osobie, która je posiada, zastępować nas przy jakiejś czynności. Najczęściej dotyczy ono spraw urzędowych, występowania w naszym imieniu przed sądem, czy zawierania umów. W jaki sposób następuje ustanowienie pełnomocnika, kto i w jakich okolicznościach może nim zostać? Co jeszcze warto wiedzieć o pełnomocnictwie?
CZYTAJ WIĘCEJ
Urlop wypoczynkowy zgodnie z kodeksem pracy jest przysługującym pracownikowi prawem do corocznego, płatnego i nieprzerwanego okresu zwolnienia go od obowiązku świadczenia pracy, przysługujący w celu wypoczynku i regeneracji sił w określonym wymiarze.
CZYTAJ WIĘCEJ
Uciążliwy remont u sąsiada, zwłaszcza w domu wielorodzinnym może spotkać każdego z nas. Jak wyglądają kwestie prawne w tym zakresie. Do jakich zasad musi dostosować się lokator, a co zgodnie z przepisami jest niedopuszczalne. Jak poradzić sobie z hałaśliwym sąsiadem?
CZYTAJ WIĘCEJ
Opinia biegłego jest szczególnym środkiem dowodowym w postępowaniu cywilnym. Jej cechą charakterystyczną jest wysoki stopień obiektywizmu ze względu na to, że jest sporządzana przez bezstronną osobę w sporze pomiędzy stronami.
CZYTAJ WIĘCEJ
Zakaz wstępu na imprezę masową może zostać orzeczony przez sąd w przypadku popełnienia przestępstwa w związku z taką imprezą. W jakich jeszcze przypadkach przepisy kodeksu karnego dają możliwośc orzeczenia tego środka karnego?
CZYTAJ WIĘCEJ
Podanie wyroku do publicznej wiadomości jest jednym ze środków karnych wskazanych w kodeksie karnym. Sąd może orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości, jeśli nie narusza to interesu pokrzywdzonego. Gdzie może zostać podany wyrok i co ma to na celu?
CZYTAJ WIĘCEJ
Odmowa przyjęcia manadatu funkcjonująca w dotychczasowych przepisach jest prawem, z którego obywatele chętnie korzystają. Do tej pory osoba, którą funkcjonariusz chce ukarać mandatem, ma prawo odmówić jego przyjęcia. Jak wówczas wygląda procedura i jakie zmiany proponują rządzący w tej kwestii?
CZYTAJ WIĘCEJ
Zakaz prowadzenia pojazdów jest jednym ze środków karnych, które wymierza się na okres od jednego roku do 15 lat. Służy on zabezpieczeniu uczestników ruchu drogowego przed uczestnikami, którzy stwarzają zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Za jakie czyny stosuje się ten środek karny i na czym polega różnica pomiędzy fakultatywnym a obligatoryjnym zakazem prowadzenia pojazdów?
CZYTAJ WIĘCEJ
Pozbawienie praw publicznych jest środkiem karnym o charakterze represyjnym. Może być orzekane fakultatywnie w stosunku do sprawcy skazanego na co najmniej 3 lata bezwzględnego pozbawienia wolności. Ten środek karny jest środkiem terminowym wymierzonym w latach i może zostać orzeczony na okres od roku do 10 lat. Na czym konkretnie polega pozbawienie praw publicznych?
CZYTAJ WIĘCEJ
Środki karne zgodnie z definicją są dodatkową dolegliwością wymierzoną sprawcy przestępstwa lub wykroczenia obok lub niekiedy zamiast kary. W kodeksie karnym znajdziemy katalog środków karnych, które mogą zostać nałożone na sprawcę. O jakich konkretnie mowa i jakie pełnią funkcje?
CZYTAJ WIĘCEJ
Zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego do kar zalicza się grzywnę, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności, 25 lat pozbawienia wolności, a także dożywotnie pozbawienie wolności. Przedstawiony katalog kar sąd może wymierzyć w zależności od popełnionego przestępstwa. Poniżej kilka słów na temat rodzajów kar.
CZYTAJ WIĘCEJ
Nadchodzące święta Bożego Narodzenia ze względu na panującą pandemię, będą różniły się od tych, które obchodziliśmy w ubiegłych latach. Na czym polegają aktualne obostrzenia, które obowiązują w Polsce od 28 listopada do 27 grudnia 2020r.?
CZYTAJ WIĘCEJ