W sprawach o zniesienie współwłasności często pomocny okazuje się adwokat. Kancelaria Cejrowski zapewnia wsparcie prawne klientom z miast Tczew, Starogard i Gdańsk. Nasze usługi to między innymi doradztwo i analiza konkretnych sytuacji wraz z przedstawieniem możliwych rozwiązań, zaplanowaniem strategii działania, a także pomocą w przygotowaniu niezbędnych formalności.
Aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie narzucają ograniczeń w kontekście tego, ilu właścicieli może mieć dana rzecz ruchoma lub nieruchoma. Może się zatem okazać, że nieruchomość ma od kilku do nawet kilkudziesięciu właścicieli.
W takiej sytuacji każdemu z nich będą przysługiwały określone udziały, co będzie uciążliwe w procesie zarządzania i użytkowania danego obiektu. W związku z tym na podstawie Kodeksu cywilnego możliwe jest zniesienie współwłasności nieruchomości, a także rzeczy ruchomych.
Zniesienie współwłasności może nastąpić w drodze umowy notarialnej, jeśli właściciele będą zgodni co do podziału lub w trybie postępowania sądowego. Pierwsza opcja daje stronom możliwość negocjacji w kwestii sposobu podziału, z kolei druga narzuca wolę sądu.
Polski system prawny przewiduje następujące sposoby zniesienia współwłasności nieruchomości:
Wybór konkretnego trybu zniesienia współwłasności (umownego lub sądowego) oraz sposobu przeprowadzenia procedury zależą od indywidualnej sytuacji danej nieruchomości i współwłaścicieli.
Jeśli strony zdecydują się na tryb sądowy zniesienia współwłasności, będą musiały złożyć stosowny wniosek w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce położenia rzeczy, której dotyczy procedura.
Wniosek o zniesienie współwłasności zawiera:
Koszty zniesienia współwłasności nieruchomości i rzeczy ruchomej są uzależnione od wartości przedmiotu postępowania, a także wybranego trybu zniesienia współwłasności.
W trakcie procedury zniesienia współwłasności nieruchomości niekiedy okazuje się, że jeden ze współwłaścicieli nie wyraża zgody na całą procedurę. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji, możliwe jest spłacenie nieruchomości pozostałym współwłaścicielom przez jednego z właścicieli lub dokonanie podziału nieruchomości.
Jeśli żadna z opcji nie jest możliwa, sąd może zastosować zniesienie współwłasności nieruchomości poprzez jej sprzedaż.
Ostatnia opcja nie jest najkorzystniejsza z punktu widzenia osób zainteresowanych. W procedurę jest zaangażowany komornik, który za swoje czynności pobiera wynagrodzenie. To dodatkowy koszt, który poniosą współwłaściciele nieruchomości w związku z całą procedurą.
To ile potrwa zniesienie współwłasności nieruchomości, zależy przede wszystkim od tego, w jakim trybie zostanie przeprowadzona cała procedura. W przypadku zawarcia umowy przed notariuszem, w razie zgodności współwłaścicieli co do podziału, wystarczy jedno spotkanie.
Tryb sądowy wiąże się ze znacznie dłuższą i bardziej skomplikowaną procedurą. Samo oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku potrwa kilka miesięcy, a sprawa może być procedowana przez kilka posiedzeń.
Adwokat od zniesienia współwłasności zajmuje się m.in.:
Zakres usług zależy od indywidualnej sytuacji, w której znajdzie się klient, a także od jego oczekiwań względem całej procedury.