} Przyczyny wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony - Kancelaria Adwokacka Cejrowski

Przyczyny wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony

Przyczyny wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony

Umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony, a więc bezterminowo, czyli bez ustalonej daty jej wygaśnięcia, może zostać wypowiedziana przez pracodawcę w określonych sytuacjach. W porównaniu do umów zawartych na okres próbny lub czas określony, daje ona pracownikowi o wiele większe bezpieczeństwo zatrudnienia. Jakie zapisy wynikające z Kodeksu Pracy dają pracodawcy możliwość rozwiązania takiej umowy za wypowiedzeniem?

Umowa o pracę na czas nieokreślony – co warto wiedzieć?

Art. 29 §2 kodeksu pracy stanowi, że umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Terminem rozpoczęcia pracy, o ile nie został wyznaczony, jest termin zawarcia umowy. W umowie nie jest zawarty termin jej zakończenia.

Ile wynoszą terminy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Dni wolne na poszukiwanie pracy

W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Wymiar zwolnienia wynosi:

  • 2 dni robocze – w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia;
  • 3 dni robocze – w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1.

Konsultacja zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę z zakładową organizacją związkową

O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Jeżeli zakładowa organizacja związkowa uważa, że wypowiedzenie byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia.

Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, pracodawca podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony bez zachowania okresu wypowiedzenia?

Art. 52 § 1 kodeksu pracy przewiduje następujące możliwości, aby zastosować rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika:

  • ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
  • popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  • zawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (np. utrata prawa jazdy, które jest niezbędne do wykonywania obowiązków pracowniczych).

Inne wpisy