Zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jaka jest różnica między stanem po spożyciu alkoholu a stanem nietrzeźwości? Takie i wiele więcej informacji zdobędziecie czytając poniższy artykuł.
Odpowiedzialność karna za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości
Zgodnie z art. 178a kodeksu karnego kierowca znajdujący się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzący pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, art. 174, art. 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Nie są to jednak jedyne konsekwencje dla kierowcy. Zgodnie z przepisami prawa (o których mowa w art. 44b) Sąd może również orzec przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę lub równowartości pojazdu, w razie popełnienia przestępstwa określonego w § 1 lub 4, chyba że zawartość alkoholu w organizmie sprawcy przestępstwa określonego w § 1 była niższa niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu albo nie prowadziła do takiego stężenia. Istnieje jednak możliwość, że Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.
Przepadku pojazdu mechanicznego oraz przepadku równowartości pojazdu określonego w § 2 nie orzeka się, jeżeli sprawca prowadził niestanowiący jego własności pojazd mechaniczny wykonując czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy. W takim wypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Różnice między stanem po spożyciu alkoholu a stanem nietrzeźwości
Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
- Stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo
- Obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1dm 3
Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
- stężenia alkoholu we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo
- obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm 3
Zakaz prowadzenia pojazdów
Zakaz prowadzenia pojazdów to kara, która może być orzekana wobec osób, które dopuściły się przestępstw lub wykroczeń skierowanych przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Zakaz orzeka się na okres od roku do lat 15 bądź dożywotnio.
Termin liczy się od daty „fizycznego” zatrzymania uprawnień do kierowania danym typem pojazdów, jeżeli są one wymagane, czyli dokumentu prawa jazdy. Jednak zakaz obowiązuje bezwzględnie już od daty uprawomocnienia się wyroku skazującego, ze skutkiem od zatrzymania, o którym mowa powyżej – jeżeli miało miejsce.