Kodeks karny skarbowy – co nowego?

Kodeks karny skarbowy – co nowego?

Od 1 maja 2021 roku pojawiły się zmiany w kodeksie karnym skarbowym. Mowa tu przede wszystkim o nowych zasadach postępowania mandatowego, podwyższeniu wysokości kar grzywny i czynnym żalu. Na czym w istocie polegają zmiany, opiszemy w dalszej części artykułu.

Kodeks karny skarbowy – nowe zasady postępowania mandatowego

Zmiany w kodeksie karnym skarbowym mają wprowadzić możliwość załatwiania większej ilości spraw w drodze postępowania mandatowego. Oznacza to, że nie muszą być one wówczas kierowane do sądu, gdyż kara grzywny może być nałożona w drodze mandatu. Upraszcza to całą procedurę i zdecydowanie ją przyspiesza. Mandat karny może być nałożony w sytuacji, kiedy „okoliczności popełnienia wykroczenia skarbowego nie budzą wątpliwości”. Należy jednak zaznaczyć, że nałożenie takiego mandatu jest możliwe, o ile sprawca wykroczenia skarbowego wyraża na to zgodę.

Kary grzywny

Wprowadzone zmiany przyniosły również podwyższenie wysokości kar grzywny. Zgodnie z tym nałożona w drodze mandatu kara grzywny może wynosić od 280 zł do nawet 14 tyś. zł (stanowiącą pięciokrotną wysokość minimalnego wynagrodzenia). Podwyższenie górnej wysokości mandatu nie ma mieć wpływu na drobniejsze wykroczenia skarbowe. Ma za to dotknąć np. przemytników gotówki przez europejskie granice.

Czynny żal – co to takiego?

Czynny żal jest instytucją umożliwiającą uniknięcie konsekwencji karnych skarbowych w odpowiednich okolicznościach. Taką możliwość daje zawiadomienie odpowiedniego organu ścigania o popełnieniu czynu zabronionego. Chodzi o dobrowolne przyznanie się do popełnienia takiego czynu. Z czynnym żalem będziemy mieli zatem do czynienia, gdy osoba przyzna się do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, zanim zostanie to udokumentowane przez urząd skarbowy. Będzie to miało również miejsce, gdy osoba przyzna się do tego przed rozpoczęciem czynności zmierzających do wykrycia tego wykroczenia lub przestępstwa.

Inne wpisy