Jakie zmiany przynosi Polski Ład dla pracowników?

polski ład a pracownicy - Kancelaria Adwokacka Cejrowski

Polski Ład wprowadza szereg zmian w polskich przepisach. Jak wpłynie na sytuację pracowników? Co ze składką zdrowotną? Co przyniesie rewolucja w systemie podatkowym? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej.

Polski Ład – zmiany dla pracowników

Czego dotyczą najważniejsze zmiany z punktu widzenia pracowników? Przede wszystkim mamy do czynienia z brakiem możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Co to oznacza? Dotychczas składka zdrowotna była w większości odliczana od podatku dochodowego, natomiast po wprowadzeniu przepisów ustawy nie ma takiej możliwości.

W związku z powyższym wprowadzono tzw. ulgę dla klasy średniej. Należy jednak zauważyć, że dotyczyć będzie wyłącznie osób, które uzyskują roczne przychody w przedziale od 68.412,00 złotych do 133.692,00 złotych.

Warto tu wspomnieć, że pracownicy otrzymujący wynagrodzenie za grudzień 2021r. w styczniu będą podlegać odliczeniu składki zdrowotnej już na nowych zasadach.

Kolejne zmiany to zwiększenie kwoty wolnej od podatku, która wzrośnie z 8.000,00 złotych do 30.000,00 złotych poprzez podwyższenie kwoty zmniejszającej podatek do wysokości 5.100,00 złotych rocznie.

Mamy również do czynienia ze zmianą dotyczącą drugiego progu podatkowego. Stawka 32% będzie obowiązywać od dochodów powyżej 120.000,00 złotych rocznie. Obecnie jest to 85.528,00 złotych.

Pora na kwestie związane z samochodem służbowym, a mianowicie zmianą zasad opodatkowania użytkowania go do celów prywatnych. Zgodnie z wprowadzonymi przepisami użytkowanie samochodów elektrycznych i aut o mocy silnika do 60 kW będzie odnosiło się do rozpoznania przychodu w kwocie 250,00 złotych miesięcznie. Z kolei w przypadku pozostałych samochodów mowa o przychodzie w wysokości 400,00 złotych na miesiąc.

Ustawodawca zlikwidował możliwość wspólnego rozliczania podatku z samotnie wychowywanym dzieckiem.

Inne wpisy

Zostaw komentarz