Wiadomo, że wiedza prawnicza nie należy do łatwych dziedzin i ulega ciągłym zmianom. W ramach poniższych publikacji będziemy się starali przybliżyć tematy najczęściej poruszane przez naszych Klientów.
Praca na cele społeczne jest karą polegającą na wykonywaniu przez skazanego nieodpłatnej, kontrolowanej pracy. Jak wygląda obowiązek pracy na cele społeczne? Czy istnieje możliwość potrącenia z wynagrodzenia u osób już zatrudnionych?
CZYTAJ WIĘCEJ
Unieważnienie małżeństwa jest możliwe, jeśli istnieją określone przeszkody małżeńskie, wady oświadczeń woli, czy niedostatki pełnomocnictwa. O jakich konkretnie mowa i czym to skutkuje?
CZYTAJ WIĘCEJ
Przemoc w rodzinie jest każdym celowym działaniem lub jego brakiem, skutkującym zaniedbaniem, powodującym krzywdę i cierpienie fizyczne lub psychiczne członka rodziny. Sprawca wykorzystuje swoją przewagę nad ofiarą, naruszając przy tym jej godność, wolność i nietykalność cielesną. Jakie są formy przemocy i z jakiej pomocy mogą skorzystać ofiary?
CZYTAJ WIĘCEJ
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zobligowani jesteśmy do prawidłowej segregacji odpadów. Jak wyglądają kary w sytuacji, gdy ktoś nie zastosuje się do tych norm i czy obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa w kontekście domów wielorodzinnych?
CZYTAJ WIĘCEJ
Na jakiej podstawie i w jaki sposób można dochodzić rekompensaty za zakup wadliwego towaru? Jaki towar uznaje się za wadliwy? Co chroni klienta przed nieuczciwym sprzedawcą?
CZYTAJ WIĘCEJ
Zabezpieczenia rzeczowe sprawiają, że nie ma znaczenia, kto jest właścicielem wierzytelności, a wierzyciel dochodzi ich z samego przedmiotu zabezpieczenia. Jakie zabezpieczenia rzeczowe wyróżniamy i czym się charakteryzują?
CZYTAJ WIĘCEJ
Zabezpieczenia osobiste, to jeden z dwóch sposobów zabezpieczeń wierzytelności. Mowa o nich, gdy wierzyciel może dochodzić długu od dłużnika głównego lub z majątku osoby, która takie zabezpieczenia ustanowiła na rzecz wierzyciela. O jakich konkretnie zabezpieczeniach mowa?
CZYTAJ WIĘCEJ
Zabezpieczenia wierzytelności dzielimy na osobiste i rzeczowe. W artykule odpowiemy m.in. na pytania - czym są wierzytelności, a także jakie rozróżniamy dla nich zabezpieczenia i skąd wiemy, które będą najwłaściwsze?
CZYTAJ WIĘCEJ
Klienci, którzy dostali towar niezgodny z umową nie są pozostawieni sami sobie. W tym przypadku (a także w innych sytuacjach wymienionych w przepisach prawa) mogą liczyć na pomoc Rzecznika Praw Konsumenta. Co to za instytucja i jakie są jej zadania?
CZYTAJ WIĘCEJ
Eksmisja jest usunięciem kogoś z zajmowanego lokalu lub nieruchomości. Są to wszelkie czynności faktyczne i prawne zmierzające do opróżnienia lokalu z osób i rzeczy oraz wydania nieruchomości uprawnionej osobie. Kiedy można eksmitować najemcę lokalu, a kiedy dopuszczalna jest eksmisja z mieszkania własnościowego?
CZYTAJ WIĘCEJ
Podejrzany jest uczestnikiem postępowania karnego, wobec którego wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów lub postawiono zarzut w związku z przystąpieniem do przesłuchania w charakterze podejrzanego.
CZYTAJ WIĘCEJ
Tymczasowe aresztowanie stanowi środek zapobiegawczy, który może być stosowany wobec podejrzanego (oskarżonego) w przypadku wystąpienia określonych w kodeksie postępowania karnego przesłanek. O jakich okolicznościach konkretnie mowa? Ile może trwać tymczasowe aresztowanie?
CZYTAJ WIĘCEJ