Rewolucja w kodeksie drogowym

zmiany w przepisach drogowych - Kancelaria Adwokacka Cejrowski

Już za kilka dni, bo 1 czerwca w życie wchodzą nowe przepisy drogowe. Nowelizacja Ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma przynieść duże zmiany zarówno dla pieszych, jak i kierowców. Będą one dotyczyć kwestii pierwszeństwa pieszych, ich zachowań na przejściu i nie tylko, ujednolicenia ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym, a także zachowania bezpiecznej odległości na drodze przez kierowców.

Zmiany w przepisach drogowych

Nowelizacja przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym to spory ukłon w kierunku pieszych. Od 1 czerwca kierowcy obowiązkowo będą musieli ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście lub znajdującemu się na nim. Do tej pory kierowcy musieli jedynie zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość, w sytuacji, kiedy pieszy zbliżał się do przejścia, bez konieczności ustąpienia mu.

Regulacje dotyczyć mają również postępowania pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Zachowanie szczególnej ostrożności polegać ma nie tylko na dostosowaniu się do zmiennych warunków drogowych i odpowiednim skupieniu, umożliwiającym szybką reakcję w sytuacjach tego wymagających. Istotny wpływ na powyższe może mieć nowelizacja przepisów w zakresie zakazu korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcji, w trakcie wchodzenia na jezdnię, przejście dla pieszych lub torowisko.

Kolejną zmianą jest ujednolicenie ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym. Do tej pory różniła się ona w zależności od pory dnia, która w godzinach od 23.00 do 5.00 wynosiła 60 km/h, będąc tym samym o 10 km/h wyższą niż w ciągu dnia. Nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym określa dopuszczalną prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym na 50 km/h niezależnie od pory dnia.

Koniec z tzw. jazdą na zderzaku. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach powinien pozostawać nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Obowiązek zachowania minimalnego odstępu nie będzie stosowany tylko podczas manewru wyprzedzania.

Wchodzące w życie przepisy to swoista rewolucja dla pieszych i kierowców. Każdy, kto będzie chciał ustrzec się mandatu, a także zwyczajnie zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze, powinien czym prędzej się z nimi zapoznać.

Inne wpisy

Zostaw komentarz