Zabezpieczenia rzeczowe wierzytelności sprawiają, że nie ma znaczenia, kto jest właścicielem wierzytelności, a wierzyciel dochodzi ich z samego przedmiotu zabezpieczenia. Jakie zabezpieczenia rzeczowe wyróżniamy i czym się charakteryzują? Co powinniśmy wiedzieć na temat hipoteki i pod jakimi postaciami ona występuje?
Zabezpieczenia rzeczowe wierzytelności – podstawowe informacje
Zastaw jest jednym z zabezpieczeń oznaczonej wierzytelności. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której dłużnik nie może wywiązać się ze swoich zobowiązań, wierzyciel ma prawo sprzedać rzecz objętą zastawem w trybie egzekucji sądowej. Trzeba przy tym zaznaczyć, że przedmiotem zastawu mogą być wyłącznie rzeczy ruchome ustanowione na prawach zbywalnych. Zastaw może być ustanowiony na podstawie umowy pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, a także ustawy. Wyróżniamy zastawy rejestrowe i skarbowe. Zastaw rejestrowy wiąże się z obowiązkiem zgłoszenia go do rejestru sądu rejonowego i daje możliwość pozostawienia przedmiotu zastawu u zastawcy (dłużnika). Z kolei zastaw skarbowy służy zabepieczeniu wierzytelności na rzecz Skarbu Państwa.
Kolejnym przykładem ograniczonego prawa rzeczowego jest hipoteka. Stanowi ona zabepieczenie wierzytelności na nieruchomości i wynika ze stosunku prawnego zawartego pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. Wierzyciel ma pierwszeństwo przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości. Przedmiotem hipoteki mogą być nieruchomości, użytkowanie wieczyste, spółdzielcze prawo do lokalu, wierzytelność zabezpieczoną hipotecznie w całości lub częsci ułamkowej.
Zabezpieczenia rzeczowe wierzytelności – hipoteka
Hipoteka może występować pod różnymi postaciami. Poniżej przedstawimy ich różne rodzaje, by mieli Państwo możliwość zrozumienia, na czym polegają różnice pomiędzy nimi. Szukając informacji na temat zabezpieczeń rzeczowych wierzytelności, na pewno warto zapoznać się z tymi informacjami.
- hipoteka łączna – obciąża ona kilka nieruchomości, a wierzyciel może żądać zabezpieczenia się z dowolnej z nich.
- hipoteka kaucyjna – zabezpiecza wierzytelność (istniejącą lub dopiero mogącą powstać) o nieustalonej wysokości.
- odwrócona hipoteka – umożliwia uwolnienie zamrożonego w nieruchomości kapitału.
- hipoteka dożywotnia – odsetki są dyskontowane z góry lub sukcesywnie naliczane.
- przeniesienie własności – przeniesienie praw własności do całości lub części nieruchomości w zamian za dożywotnią rentę lub jednorazową wypłatę, a także udzielenie właścicielowi dożywotniej dzierżawy.