Zniesławienie – czym jest i co za to grozi?

Zniesławienie - czym jest? Kancelaria Cejrowski

Zniesławienie jest przestępstwem, które godzi w dobre imię i cześć osoby fizycznej, prawnej, a także instytucji lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Zgodnie z art. 212 KK. zniesławieniem jest pomówienie, obmówienie oraz oszczerstwo. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w dalszej części artykułu.

Zniesławienie – na czym polega?

Zniesławienie polega na pomówieniu, którego celem jest poniżenie pokrzywdzonego w opinii publicznej, jak również narażenie na utratę zaufania niezbędnego dla danego stanowiska, zawodu czy rodzaju działalności – o czym stanowią przepisy Kodeksu Karnego.

Zniesławienie jest najczęściej przedstawieniem nieprawdziwych informacji. Nie jest to jednak jedyny sposób. Opisane przestępstwo można popełnić wyrażając je gestem, w formie pisemnej, za pomocą rysunku, znaku lub innej formie przekazu. Ponadto zniesławienie dokonane za pomocą środków masowego przekazu (np. w internecie) podlegają surowszej karze.

Jest to przestępstwo umyślne mające na celu wywołanie negatywnych konsekwencji. Nie jest istotne, czy określony czyn miał rzeczywisty wpływ na spadek zaufania. Ważne, że był on obiektywnie uznany za obraźliwy. Sprawcę charakteryzuje określone działanie, a więc bierna postawa wobec przestępstwa nie odnosi się do definicji sprawcy.

Pomówienie a zniesławienie – najważniejsze różnice

Pomówienie i zniesławienie to dwa określenia, które są często utożsamiane ze sobą, a niekiedy nawet traktowane jako synonimy. Z perspektywy prawa są to jednak inne czyny: warto przy tym podkreślić, że jako czyn karalny traktowane jest jedynie zniesławienie.

Termin „pomówienie” dotyczy bezpodstawnego zarzucenia czegoś innej osobie lub oskarżenia, podczas gdy „zniesławienie” oznacza pozbawienie dobrej opinii przedsiębiorstwa lub innej osoby. Kary za zniesławienie sięgają maksymalnie 1 roku pozbawienia wolności. W przypadku pomówienia nie można mówić o określonych wymiarach kary, ponieważ sam czyn nie jest zdefiniowany w przepisach, ale może wiązać się ze zniesławieniem – w takim przypadku stosuje się zapisy dotyczące zniesławienia.

Ile trwa sprawa o zniesławienie?

Sprawy o zniesławienie mogą się znacznie różnić pod względem czasu trwania. Decydującą kwestią jest specyfika danego przypadku, a także zachowanie stron. Możliwe jest zdecydowanie się na ugodę – wtedy proces o zniesławienie jest rozstrzygany bardzo szybko, podobnie jak w przypadku wystąpienia jasnych, jednoznacznych dowodów. Jeśli jednak sytuacja jest mniej klarowna, proces o zniesławienie może zająć nawet kilka lat. W większości sytuacji jest to jednak nie więcej niż kilka miesięcy. Aby przyspieszyć proces o zniesławienie w roli strony oskarżającej, warto przede wszystkim przygotować solidny materiał dowodowy. Dla obydwóch stron bardzo przydatna będzie również profesjonalna pomoc prawna – adwokat z doświadczeniem w tym obszarze pozwoli sprawnie przejść zarówno przez przygotowanie do sprawy, jak i samo postępowanie sądowe.

Jaka jest kara za zniesławienie?

Kodeks Karny stanowi, że zniesławienie zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku( w przypadku czynu za pomocą środków masowego komunikowania).

Ponadto sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża lub na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

Ściganie takiego przestępstwa odbywa się z oskarżenia prywatnego.

Zniesławienie w internecie – czy jest anonimowe?

Publikowanie obraźliwych treści w internecie stało się szczególnie traktowaną formą zniesławienia. Poczucie anonimowości w sieci jest częstym bodźcem do pozornie bezkarnego pomawiania innych. Możliwe jest bowiem wystąpienie do administratora portalu o udostępnienie IP sprawcy przestępstwa. Policja zabezpiecza dowody w sprawie oraz może zidentyfikować sprawcę.

Proces o zniesławienie – czy warto decydować się na takie rozwiązanie?

Kiedy sprawa cywilna o zniesławienie jest dobrym pomysłem? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od wpływu wskazanego czynu na sytuację osoby poszkodowanej lub przedsiębiorstwa. W wielu przypadkach poniżenie lub utrata zaufania z powodu zniesławienia może przekreślać dalsze możliwości rozwoju zawodowego lub rozwijania swojego biznesu. To sytuacje, w których zdecydowanie warto wnieść sprawę o przestępstwo zniesławienia. Dodatkowo należy zadbać o zebranie jednoznacznego materiału dowodowego.

Często pewnym problemem może być jednak określenie tożsamości sprawcy, zwłaszcza jeśli mowa o zniesławieniu w internecie. Aby móc zidentyfikować źródło zniesławienia, niezbędna może okazać się pomoc policji, którą można uzyskać znacznie łatwiej po wniesieniu sprawy do sądu.

Sprawa cywilna o zniesławienie – pomoc adwokata

Zidentyfikowanie sprawcy i określenie negatywnych konsekwencji dla osoby poszkodowanej zniesławieniem to zazwyczaj dość trudne zadania. Zamiast wykonywania tego typu czynności samodzielnie warto zgłosić się po pomoc do prawnika. Odpowiednio przygotowany adwokat od spraw cywilnych pozwoli sprawnie i skutecznie przejść przez sprawę, a także znacznie zwiększy szansę na uzyskanie pomyślnej decyzji. To bardzo wartościowe wsparcie w trudnych sprawach, które wymagają przedstawienia konkretnych dowodów – jednym z przykładów jest właśnie zniesławienie.

Inne wpisy