Wiadomo, że wiedza prawnicza nie należy do łatwych dziedzin i ulega ciągłym zmianom. W ramach poniższych publikacji będziemy się starali przybliżyć tematy najczęściej poruszane przez naszych Klientów.
Intercyza jest umową stanowiącą o rozdzielności majątkowej małżonków. W związku z tym każdy z małżonków posiada swój majątek osobisty. Kiedy należy ją spisać i na czym dokładnie polega intercyza?
CZYTAJ WIĘCEJ
Ubezwłasnowolnienie jest sądowym pozbawieniem osoby zdolności do czynności prawnych. Może być ono częściowe lub całkowite, a przesłanki o tym stanowiące przybierają różnorodny charakter. Jaka jest zatem różnica między ubezwłasnowolnieniem częściowym a całkowitym?
CZYTAJ WIĘCEJ
Separacja jest instytucją zbliżoną do rozwodu, jednak nie niesie ona za sobą równie rozległych skutków prawnych. W trakcie jej trwania sąd uchyla wspólność majątkową, jednakże małżonkowie w dalszym ciągu pozostają w związku małżeńskim. Jest to czas, który prowadzi do podjęcia jednej z dwóch możliwych decyzji: pogodzenia małżonków lub wystąpienia o rozwód.
CZYTAJ WIĘCEJ
Zachowek jest swoistym zabezpieczeniem w przypadku pominięcia w testamencie. Jeśli, więc spadkodawca nie uwzględnił nas w swojej ostatniej woli, mamy prawo do otrzymania pewnych korzyści majątkowych pod warunkiem, że spełniamy odpowiednie zasady dotyczące instytucji zachowku.
CZYTAJ WIĘCEJ
Przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania małżeńskiej wspólności majątkowej podlegają wyłączeniu spod działania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
CZYTAJ WIĘCEJPod koniec czerwca ubiegłego roku Ministerstwo Finansów, w ramach prac wokół ,,uszczelnienia podatku VAT’’, opublikowało na swojej stronie internetowej informację o rozpoczęciu konsultacji podatkowych w sprawie listy przesłanek należytej staranności po stronie nabywcy w transakcjach krajowych w kontekście prawa do odliczenia podatku naliczonego.
CZYTAJ WIĘCEJ
Ważny Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2017 roku, sygn, SK 48/17 dotyczący zasad ustalania podatku od nieruchomości - uznanie za budowlę obiektu budowlanego, który spelnia kryteria bycia budynkiem.
CZYTAJ WIĘCEJ
W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o przestępstwie, jakim jest stalking. Jednocześnie to anglojęzyczne słowo nie dla wszystkich jest zrozumiałe, co może prowadzić do wielu niepotrzebnych wątpliwości. Dodatkowych problemów nastręcza fakt, że przepisy prawne wspominają o nim dopiero od 2011 roku. Czym jest stalking i jak go rozpoznać? Jakie konsekwencje prawne grożą stalkerom?
CZYTAJ WIĘCEJKiedy rodzice dziecka się rozstają (lub nigdy nie byli w związku małżeńskim), sąd może zdecydować o przyznaniu alimentów na wychowanie wspólnego potomstwa. Niestety, w praktyce obciążeni nimi ojcowie i (rzadziej) matki nie zawsze wywiązują się ze swojego obowiązku. W związku z tym ich byli partnerzy stają przed pytaniem: jak skutecznie egzekwować alimenty od dłużnika?
CZYTAJ WIĘCEJPodjęcie decyzji o wyborze konkretnego adwokata, który poprowadzi naszą sprawę, jest bardzo trudnym zadaniem. Wiemy, czego oczekujemy – chcemy nawiązać współpracę z kimś, kto pomoże nam osiągnąć cel. Ale skąd mamy wiedzieć, czy trafiliśmy właśnie na taką osobę? Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę? Jaki powinien być dobry prawnik?
CZYTAJ WIĘCEJKara umowna to nic innego jak zapis w umowie, mający na celu zmotywowanie jednej ze stron do należytego wywiązania się ze swoich obowiązków. Kara regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego i obowiązuje osobę, która nie wykonała zadania, które obejmuje umowa lub zrobiła to nieprawidłowo. W jaki sposób korzystać z tego rodzaju zabezpieczeń? Jaka może być wysokość kary umownej i za jakie przewinienia grozi?
CZYTAJ WIĘCEJJednym z podstawowych elementów rozwodu jest ustalenie, która ze stron ponosi winę za rozpad małżeństwa. Sąd musi rozstrzygnąć, czy związek zakończył się z powodu zachowania któregoś z byłych małżonków, a jeśli tak, to która strona jest za to odpowiedzialna. W jaki sposób odbywa się orzekanie o winie i z czym się wiąże? Kiedy można wziąć rozwód, nie roztrząsając, kto jest za niego odpowiedzialny?
CZYTAJ WIĘCEJ